Βρίσκεστε στη σελίδα 2ο Ενδοσχολικό Τουρνουά Showdown Γρήγορη μετάβαση σε κυρίως περιεχόμενο σελίδας Γρήγορη μετάβαση σε λίστα ανακοινώσεων

2ο Ενδοσχολικό Τουρνουά Showdown

Οι εορτασμοί της Ολυμπιακής Ημέρας, είναι κάτι παραπάνω από ένα αθλητικό γεγονός και μια ευκαιρία για όλο τον κόσμο να δραστηριοποιηθεί, να μάθει περισσότερα για τις Ολυμπιακές Αξίες και να ανακαλύψει καινούργια αθλήματα.

εξοπλισμός showdown

Για να γιορτάσουμε την Ολυμπιακή Ημέρα, οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής της Σχολής Τυφλών κ.κ. Αντωνία Κυπριανού και Χρίστος Χρίστου, με την έγκριση της Αν. Διευθύντριας της Σχολής κας Κίκας Κασίνη, διοργανώνουν για δεύτερη συνεχή χρονιά, όλο τον μήνα Απρίλιο, ενδοσχολικό Τουρνουά Showdown Ανδρών και Γυναικών με τη συμμετοχή εκπαιδευομένων της Σχολής Τυφλών, από Λευκωσία, Λεμεσό, Λάρνακα και Αμμόχωστο.

Την Πέμπτη 25/4/2024 ολοκληρώνεται το Τουρνουά με τους 8 καλύτερους Άνδρες και 6 καλύτερες Γυναίκες να αγωνίζονται στους Ημιτελικούς και Τελικούς Αγώνες. Οι αγώνες θα διεξαχθούν στην αίθουσα Τελετών της Σχολής, «Μιχαλάκης Α. Τριανταφυλλίδης», και είστε ευπρόσδεκτοι να τους παρακολουθήσετε.

Ημιτελικοί: 08:00-10:25

Τελικοί: 10:30-12:45

Απονομή Επάθλων: 12:50-13:00

Τι είναι το Showdown;

Το άθλημα αυτό παίζεται με δύο αθλητές, αντίπαλους. Οι παίκτες παίρνουν θέση αντικριστά κατά μήκος ενός ειδικού τραπεζιού και είναι υποχρεωμένοι να παίξουν με κλειστά μάτια φορώντας μάσκες συσκότισης κατά τη διάρκεια του αγώνα, ώστε όλοι να έχουν τις ίδιες αγωνιστικές συνθήκες.
Ο στόχος είναι να καταφέρει ο αθλητής να βάλει γκολ στο τέρμα του αντιπάλου χτυπώντας την μπάλα με το ένα χέρι (το χέρι με το γάντι και τη ρακέτα) και περνώντας την κάτω από το διαχωριστικό που βρίσκεται στη μέση του τραπεζιού. Τα μεταλλικά αντικείμενα που βρίσκονται μέσα στην μπάλα κατατοπίζουν τους παίκτες ως προς τη θέση της πάνω στο τραπέζι.

Κάθε παίκτης κάνει σέρβις δύο φορές στη σειρά. Οι παίκτες συγκεντρώνουν πόντους και όποιος φτάσει πρώτος τους 11 πόντους κερδίζει το παιχνίδι. Δύο πόντοι μετρούν για κάθε γκολ και ένας πόντος μετρά όταν ο αντίπαλος χτυπάει την μπάλα στο διαχωριστικό που βρίσκεται στην μέση του τραπεζιού ή όταν βγάζει την μπάλα από το τραπέζι ή την χτυπήσει με οποιαδήποτε άλλο μέσο εκτός από τη ρακέτα ή το γάντι.