Βρίσκεστε στη σελίδα 9η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Αθλητισμού «Be Active» - Δράση Τμήματος Φυσικής Αγωγής Γρήγορη μετάβαση σε κυρίως περιεχόμενο σελίδας Γρήγορη μετάβαση σε λίστα ανακοινώσεων

9η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Αθλητισμού «Be Active» - Δράση Τμήματος Φυσικής Αγωγής

9η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Αθλητισμού «Be Active»

Δράση Τμήματος Φυσικής Αγωγής Μέσης Εκπαίδευσης και τμήματος Ενηλίκων:

«ΑΣΚΟΥΜΑΙ ΣΤΗ ΦΥΣΗ, ΜΕ ΠΕΖΟΠΟΡΙΑ, ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΣΕ ΔΙΠΛΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ-TANDEM ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΟΠΤΙΚΗ ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΚΑΙ BOCCIAC»

Ο καθηγητής φυσικής αγωγής εξηγεί στους μαθητές τη σωστή χρήση του διπλού ποδήλατου

Η Ευρωπαϊκή εβδομάδα αθλητισμού είναι καθορισμένη από το ΥΠΑΝ να πραγματοποιείται συνήθως την τελευταία εβδομάδα του Σεπτέμβρη.  Στη Σχολή Τυφλών την περίοδο αυτή ξεκινά το πρόγραμμα εκπαίδευσης των μαθητών στη Σχολή μας και δεν προσφέρεται για να οργανωθεί και να πραγματοποιηθεί οτιδήποτε εκείνο το διάστημα.
Ποδηλασία σε διπλό ποδήλατο

Έτσι λοιπόν, στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Αθλητισμού, οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής της Σχολής Τυφλών κ.κ. Αντωνία Κυπριανού και Χρίστος Χρίστου διοργάνωσαν τη Δράση «ΑΣΚΟΥΜΑΙ ΣΤΗ ΦΥΣΗ» για όλους τους εκπαιδευόμενους που φοιτούν και όλους τους Καθηγητές Μέσης και Μέσης Τεχνικής Εκπαίδευσης καθώς και τις Λειτουργούς Διακίνησης που εργάζονται την «Τρίτη» ημέρα στη Σχολή Τυφλών στις 7 Νοεμβρίου 2023.  Χώρος, επιλέχθηκε το Εθνικό Πάρκο Αθαλάσσας που εκτός από τον πρωταρχικό του ρόλο ως πνεύμονα πρασίνου της Λευκωσίας, προσφέρεται για αναψυχή, σωματική άσκηση, περιβαλλοντική εκπαίδευση κ.λ.π. Επίσης διαθέτει εκδρομικούς χώρους, δρόμους, πεζόδρομους,  ποδηλατοδρόμους, γήπεδα άθλησης, χώρους στάθμευσης, παρατηρητήριο πουλιών στο Φράγμα Αθαλάσσας, κ.α.

Μεταξύ 08:30 και 09:00 οι εκπαιδευόμενοι που έρχονται από Λάρνακα κατέφθασαν με το λεωφορείο τους και οι εκπαιδευόμενοι και οι καθηγητές από Λευκωσία όλοι μαζί συναντήθηκαν, στο χώρο του πάρκινγκ από την νοτιοανατολική είσοδο των Λατσιών.  Από εκεί προχωρήσαμε και μεταφέραμε τον εξοπλισμό μας στον εκδρομικό χώρο δίπλα από τον παιδότοπο και το αναψυκτήριο που λειτουργεί για την εξυπηρέτηση των επισκεπτών στο Πάρκο.

Στις 09:00 ξεκινήσαμε την πεζοπορία μας στο Πάρκο.  Ακολουθήσαμε τη διαδρομή δίπλα από τη λίμνη με τις πάπιες και πολλά άλλα αποδημητικά πουλιά.  Στη διαδρομή κάναμε μερικούς σταθμούς για να απολαύσουμε την φύση και να ακούσουμε τα κελαϊδίσματα των πουλιών.  Εκεί όπου είχε σημεία με πληροφορίες του Τμήματος Δασών, σταματούσαμε και διαβάζαμε τις ονομασίες των διαφόρων ειδών πουλιών που μπορούμε να συναντήσουμε.  Ο περίπατος ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη στο «παρατηρητήριο πουλιών στο φράγμα Αθαλάσσας» και την επιστροφή μας στον εκδρομικό χώρο.

Έγινε ένα μισάωρο διάλειμμα για πρόγευμα γύρω στις 10:00.
Η Σχολή Τυφλών πρόσφερε σε όλους σάντουιτς, χυμό και νερό.

Αφού ξεκουραστήκαμε, οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής, παρουσίασαν το Παιχνίδι Boccia. Το παιχνίδι παίζεται ατομικά, σε ζευγάρια ή σε ομάδες.  Εμείς φτιάξαμε ομάδες των τεσσάρων αποτελούμενες από εκπαιδευόμενους και όσους καθηγητές το επιθυμούσαν.  Ο Σκοπός του παιχνιδιού είναι να ρίξουν οι παίκτες την μπάλα της ομάδας τους (χρώματος κόκκινου ή μπλε) όσο πιο κοντά μπορούν στη λευκή μπάλα - στόχο που καλείται "jack". Η λευκή μπάλα ρίχνεται πρώτη, ενώ στη συνέχεια οι ομάδες ρίχνουν εναλλάξ τις μπάλες τους.  Στο τέλος του κάθε γύρου, ο διαιτητής μετράει την απόσταση που έχουν οι μπάλες των ομάδων από τη μπάλα - στόχο και δίνει ένα βαθμό για κάθε μπάλα που είναι πιο κοντά στη μπάλα στόχο από τη κοντινότερη μπάλα του αντιπάλου.  Όπως φάνηκε το παιχνίδι αγαπήθηκε και όλο και περισσότεροι παίχτες έκαναν ομάδες για συμμετοχή, ακόμη και η Διευθύντρια μας κ. Κίκα Κασίνη δοκίμασε τις ικανότητες της.
Επεξήγηση του παιχνιδιού

Μετά το Boccia σειρά για την ποδηλασία με διπλό ποδήλατο tandem. Στη θέση του οδηγού βοήθησαν εκτός από τον καθηγητή Φ.Α. και όσοι άλλοι εθελοντές συνάδερφοι και μέλη του προσωπικού της Σχολής Τυφλών μπορούσαν και το επιθυμούσαν να οδηγήσουν τους εκπαιδευόμενους.

Όλοι περάσαμε μια ευχάριστη μέρα με άσκηση και παιχνίδι στη φύση.  Η ώρα για τη λήξη των δράσεων έφτασε χωρίς να το καταλάβουμε.

Οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής, ευχαριστούν θερμά όλους όσους βοήθησαν και συνέβαλαν στην επιτυχία της Δράσης μας.