Βρίσκεστε στη σελίδα Αθλητική Δράση Σχολής Τυφλών για την Παγκόσμια Ημέρα Αναπηρίας Γρήγορη μετάβαση σε κυρίως περιεχόμενο σελίδας Γρήγορη μετάβαση σε λίστα ανακοινώσεων

Αθλητική Δράση Σχολής Τυφλών για την Παγκόσμια Ημέρα Αναπηρίας

Η Σχολή Τυφλών Άγιος Βαρνάβας, στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Αναπηρίας, διοργανώνει ένα φιλικό αγώνα Goalball, μεταξύ των μαθητών-αθλητών μας από τη Λευκωσία και των μαθητών-αθλητών μας από την Λάρνακα.

Το Goalball είναι το πιο θεαματικό ομαδικό Παραολυμπιακό άθλημα, το οποίο παίζεται από άτομα με οπτική αναπηρία. Δημιουργήθηκε μετά το δεύτερο Παγκόσμιο πόλεμο, ακριβώς για να αθλούνται αυτά τα άτομα.

Στη Σχολή μας, προωθείται αυτό το άθλημα εδώ και 10 μήνες και η ομάδα μας ήδη έχει διεθνή συμμετοχή, με αρκετά καλά αποτελέσματα. Στόχος μας είναι να μάθει το ευρύ αθλητικό (και όχι μόνο) κοινό, το συναρπαστικό αυτό άθλημα.

Ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 1/12/2023 η ώρα 10:00π.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων της Σχολής Τυφλών και είναι ανοικτός για το κοινό. Η παρουσία σας θα μας δώσει ιδιαίτερη χαρά.

Παρακαλώ επικοινωνήστε στο 22 403300 για περαιτέρω πληροφορίες.

Αφίσα πρόσκλησης στην εκδήλωση