Βρίσκεστε στη σελίδα «Εσύ, δείξε μου τον δρόμο και εγώ μπορώ να ακολουθήσω διαδρομές, ποδηλατώντας» Γρήγορη μετάβαση σε κυρίως περιεχόμενο σελίδας Γρήγορη μετάβαση σε λίστα ανακοινώσεων

«Εσύ, δείξε μου τον δρόμο και εγώ μπορώ να ακολουθήσω διαδρομές, ποδηλατώντας»

«Εσύ, δείξε μου τον δρόμο και εγώ μπορώ να ακολουθήσω διαδρομές, ποδηλατώντας».

Ο ηχοεντοπισμός είναι μία εξαιρετική πρακτική- ικανότητα για την βελτίωση της ποιότητας ζωής των ατόμων με ολική απώλεια όρασης.

Στο συγκεκριμένο video βλέπουμε ένα παιδί περίπου προσχολικής ηλικίας. Το παιδί ποδηλατεί με μεγάλη επιδεξιότητα και προσανατολίζεται στον χώρο ανεξάρτητα, ακούγοντας αποκλειστικά τους ήχους.

Σύνδεσμος για το βίντεο.
Σύνδεσμος για ενδεικτικό υλικό.

Το παιδί στην συγκεκριμένη δραστηριότητα μέσα από την διαθεματικότητα, μαθαίνει να αναγνωρίζει τους ήχους της θάλασσας και των πτηνών.

Η συγκεκριμένη δραστηριότητα έχει στόχο τον προσανατολισμό μέσω του ηχοεντοπισμού (με την βοήθεια του κινητού τηλεφώνου) κατά την διάρκεια της ποδηλασίας.

Ο ηχοεντοπισμός, ως καλή πρακτική στην Προσαρμοσμένη Φυσική Αγωγή χρησιμοποιείται για πολλές κινητικές και αθλητικές δραστηριότητες στα άτομα με προβλήματα όρασης.

Ενδεικτικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να βοηθήσει το παιδί να :

Α. Ακολουθήσει ποικιλοτρόπως διάφορες διαδρομές ανεξάρτητα ,αλλά πάντοτε με επίβλεψη ενός ενήλικα.

Β. Στο τρέξιμο

Γ. Στην χρήση ποδηλάτου

Δ. Στις Ρίψεις

Ε. Στην χρήση μίας συνήθους διαδρομής ρουτίνας στο σχολείο