Βρίσκεστε στη σελίδα Εκπαιδευτική Εκδρομή στο Κ.Π.Ε. Κάβο Γκρέκο - Αγία Νάπα Γρήγορη μετάβαση σε κυρίως περιεχόμενο σελίδας Γρήγορη μετάβαση σε λίστα ανακοινώσεων

Εκπαιδευτική Εκδρομή στο Κ.Π.Ε. Κάβο Γκρέκο - Αγία Νάπα

Μέσα στα πλαίσια του προγράμματος εκπαίδευσης ενηλίκων και των δραστηριοτήτων της Σχολής Τυφλών, την Πέμπτη 9 Μαρτίου 2023 οι εκπαιδευόμενοι της Σχολής, συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς και άλλο προσωπικό της Σχολής πραγματοποίησαν εκδρομή στο Κάβο Γκρέκο. Η εκδρομή είχε εκπαιδευτικό και ψυχαγωγικό χαρακτήρα αφού περιλάμβανε επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Κάβο Γκρέκο στην Αγία Νάπα και γεύμα σε χώρο εστίασης της περιοχής.

Οι εκπαιδευόμενοι είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν από τους λειτουργούς του ΚΠΕ για την αειφόρο ανάπτυξη, τη βιοποικιλότητα και τη γεωλογία της περιοχής του Κάβο Γκρέκο και να παρακολουθήσουν σχετική ταινία. Ξεναγήθηκαν στην αίθουσα εκθεμάτων όπου υπάρχουν διοράματα με είδη χλωρίδας και πανίδας της περιοχής, συλλογές από κογχύλια, απολιθώματα και πετρώματα καθώς και ενυδρεία. Στην συνέχεια περιηγήθηκαν στον εξωτερικό χώρο του Κέντρου όπου πραγματοποίησαν διάφορες δραστηριότητες, με την βοήθεια των λειτουργών του Κέντρου, των εκπαιδευτικών και των συνοδών, όπως αναγνώριση φυτών εξωτερικού χώρου και αναγνώριση φυτών χρησιμοποιώντας αφή και όσφρηση.

Βρέστε εδώ φωτογραφίες από την Επίσκεψη μας.

3 Διοράματα και Κρεμμασμένος Σκελετός Δελφινιού